Kako narediti ribnik? To je vprašanje katerega velikokrat zasledim preko našega elektronskega naslova in socialnih omrežij. Pristopov je ogromno, uspešnih projektov pa na žalost ne ravno veliko. Danes bi že težko naštel vse primere, ko sem bil priča slabo zastavljenim ali slabo izvedenim izvedbam ter razočaranim strankam, ki za izdelavo ribnika niso izbrale specialista ali se gradnje lotile same. Zato sem se odločil, da v tokratnem članku predstavim, kako se zadeve lotimo mi in kako našim strankam zagotovimo brezskrbno vodno doživetje z vgradnjo EKO ribnika – najkvalitetnejšega sistema vrtnega ribnika v svetovnem merilu. Za primer bom uporabil projekt, ki smo ga uredili za stranko iz gorenjskega konca. Pa začnimo.
Kako narediti ribnik? – vse se začne z Izbiro lokacije
Izbira prave lokacije je definitivno najpomembnejši korak pri celotni vgradnji ribnika. Tudi osebe, ki obožujejo zunanje življenje večino svojega časa preživijo znotraj hiše. Zato je ključno, da izberemo mesto, ki je dobro vidno tudi iz notranjih prostorov. Slapove usmerimo proti hiši in za njih izberemo mesto, ki je poravnano s pogledom skozi okno. V predstavljenem primeru smo za lokacijo izbrali še ne urejen prostor pred glavnim vhodom v hišo naslonjen ob brežino. Tu si bo stranka uredila teraso, slapove pa smo poravnali s pogledom skozi okno splanice.
1) ZAČRTAMO MESTO IZKOPA
Po dorečenem mestu vgradnje v roke vzamemo sprej in začnemo ustvarjati. Na tla zarišemo obliko ribnika, potek struge in označimo mesta za mehanski (Skimmer) in biološki filter (Bioslap). Za ne moteno filtracijo se morata filtra nahajati na najbolj nasprotnih točkah ribnika, ves čas pa moramo seveda misliti tudi na velikost folije.
2. NAREDIMO IZKOP
Izkop. Navadno eden izmed fizično najbolj napornih korakov, ki sledijo vprašanju ”Kako narediti ribnik?” Za stabilnost kamnov, razgibanost ekosistema in lažjega vzdrževanja, stranice ribnika oblikujemo v terasah. Navpične stene vrežemo kar se da navpično, vodoravne pa z rahlim nagibom proti najglobji točki v ribniku. Tako zagotovimo enostavno spiranje mulja med Spomladanskim čiščenjem in pripravimo kvalitetno osnovo za naslednje korake. Za več napotkov za dobro urejen izkop lahko preverite članek: Izkop za ribnik – 10 pogostih napak.
Kako narediti ribnik? – Brez dobre filtracije ne bo šlo
Zanesljiv filtrirni sistem je za brezskrbo in dolgotrajno delovanje vrtnega ribnika poglavitvenega pomena! Ne komplicirajte s preveliko količino raznolike tehnike. Izberite opremo, ki prihaja od preverjenega proizvajalca in dobro služi svojemu namenu. Pri eko ribnikih smo filtrirni sistem poenotili v 3 glavne komponente. To so: Skimmer – mehanski filter za ribnik (1), Bioslap – biološki filter za ribnik (3) ter cev s črpalko, ki skrbita za transport vode iz enega konca ribnika do drugega (2). Njihovo delovanje lahko podrobneje spoznate v spodnjih poglavjih.
3) VGRADIMO SKIMMER
Skimmer je mehanski filter, ki ribnik avtomatsko očisti plavajočih delcev kot so npr. ostanki košnje in suho listje. Ob enem služi tudi kot sef za črpalko, ki se s svojim pokrovom iz umetne skale neopazno vključi v okolico. Za več informacij o njegovem delovanju preveri članek: Skimmer – mehanski filter za ribnik.
4) UMESTIMO BIOSLAP
Bioslap je biološki filter za ribnik, ki preprečuje nastanek zelene vode na naraven način. V njem prebiva na milijone koristnih mikroorganizmov, ki vodo očistijo škodljivih organskih spojin in ustvarijo varen dom za vaše ribe. Hkrati služi kot izvir za naše slapove in vodo obogati s kisikom. Več podrobnosti o Bioslapu najdeš v članku: Bioslap – biološki filter za ribnik.
5) POLOŽIMO CEV
Skimmer in Bioslap povežemo z debelostnensko cev za ribnik. Uporabljamo le prožen PVC material, ki zmanjšuje pokanje cevi v primeru, da v njih zamrzne voda.
6) MONTIRAMO ČRPALKO
Da bo filtrirni sistem deloval kar se da efektivno seveda potrebujemo črpalko. V našem podjetju v EKO ribnikih s prostornino do 20.000l uporabljamo energijsko varčno linijo črpalk Ecowave, katere namestimo v naše Skimmerje. Odvisno od primera, črpalko na cev pričvrstimo z objemko ali PVC lepilom za ribnike. Pri izbiri modela črpalke moramo upoštevati prostornino ribnika (zmogljivost črpalke mora biti enaka volumnu vode), širino slapov (9.000l/h na 30 cm širine), višino črpanja, dolžino ter širino cevi. Za slednje je najbolje preveriti specifikacijo vsakega modela.
7) POLOŽIMO ZAŠČITNO PODLOGO
Po končanem izkopu, luknjo prekrijemo z zaščitno podlogo iz gradbenega filca (geotekstil). Zaščitna podloga zavaruje folijo pred kamenčki ter koreninami in zagotavlja dolgoletno uporabo našega novega ribnika.
8) POLOŽIMO FOLIJO
Po polaganju podloge sledi polaganje folije. V ta namen uporabimo ribam prijazno EPDM membrano, ki je že leta prepoznana kot najkvalitetnejši material za izdelavo vrtnih ribnikov. Da folija ostane na mestu, si lahko pomagamo s kamni, katere začasno položimo ob robu folije. Več nasvetov za polaganje folije na voljo v članku: Folija za ribnik: nasveti za izbiro in polaganje.
9) OBLOŽIMO S KAMNOM
Sledi najbolj kreativen in meni osebno najljubši del v poglavju ”Kako narediti ribnik?” – oblaganje s kamnom. Kamen obvaruje folijo pred škodljivimi UV žarki, nudi dodatno površino za naselitev koristnih mikroorganizmov in poskrbi za naravni izgled ribnika – tako za nas kot za njegove prebivalce.
10) VGRADIMO RIBJE VOTLINE
Med stene ribnika skoraj vedno vgradimo tudi cevi za ribje votline. Votline služijo kot skrivališče prebivalcem našega ribnika (ribe, pupki, žabe, želve, itd.) pred soncem in morebitnimi plenilci. Votline so ponavadi tudi najbolj pogosta izbira za njihovo hibernacijo.
11) NAPELJEMO RAZSVETLJAVO
EKO ribnik ponoči dobesedno zaživi v novi luči. V sijaju podvodne razsvetljave pridobimo intimni večerni ambient, ki ne sme manjkati. Da pa vse deluje pravilno, kable luči vedno napeljemo skozi cevi, katere skrijemo med kamenjem in vkopljemo pod zemljo. Cevi vodijo do vkopanega jaška, kjer na enem mestu lično zberemo vso potrebno električno napeljevo. Tako ob neizogibni menjavi osvetljave, novo luč enostavno zamenjamo skozi obstoječo cev in se izognemo razdiranju celega ribnika. Za kar nekaj primerov lepo urejene razsvetljave preveri članek: Osvetlitev ribnikov in slapov.
12) OČISTIMO KAMENJE
Po zaključenih delih znotraj ribnika, vse dobro speremo. Če pri izdelavi ribnika še niste bili prisotni boste presenečeni koliko blata se lahko nanese po kamenju. Spiranje začnemo na najvišji točki, pri izviru in nadaljujemo do najglobje točke, kjer naprano vodo ves čas izčrpavamo s potopno črpalko.
13) ZATESNIMO SLAPOVE
Pri zaključitvi izdelave slapov špranje med kamni in med kamni in folijo zatesnimo s purpenom za ribnike. Tako preprečimo uhajanje vode v ne željena mesta in povdarimo slap. Purpen za ribnike se od običajnega razlikuje po bistveno večji odpornosti na UV žarke ter zmrzal in je okolju prijazen. V ribnik ne spušča nikakršnih strupenih snovi. Naj mogoče še opomnim, da vloga purpena ni preprečevanje izpusta vode v tla (za to skrbi vodotesna folija, ki smo jo položili po izkopu) temveč da usmerimo vodo kamor si jo želimo – čez kamne in ne pod njih.
14) NATOČIMO VODO
Napočil je čas, ki ga težko čakamo vsako vgradnjo ribnika. Polnjenje z vodo. Odvisno od velikosti projekta lahko ta korak traja od par ur pa vse do par dni (če za polnjenje uporabimo zgolj vrtno cev).
15) UREDIMO ROBOVE
Med polnjenjem ribnika izkoristimo čas, ki ga imamo na razpolago in uredimo robove. Folije NIKOLI ne odrežemo ti ob robu ribnika. V primeru, da se ribnik posede bi lahko tako zaključen rob postal prenizek in ribnik bi začel puščati. Zato si med obrezovanjem odvečne folije vedno pustimo med 10 in 20 cm rezerve, ki jo lično zlijemo z okolico. Rezervo folijo previdno zvijemo, jo stisnemo proti ribniku, prekrijemo z zaščitno podlogo in zakrijemo z zemljo. Tako dobimo lepo urejen rob, ki omogoča tudi enostavno popravilo ob morebitnem posedanju.
Kako narediti ribnik? – Rastline ne smejo manjkati!
Po končani izdelavi ribnika se posvetimo okolici. Pograbimo zemljo, pospravimo odvečni gradbeni material in zasadimo rastline. Izberemo mešanico oblik in barv. Ob robovih ribnika in slapov se najbolje obnesejo plazeče trajnice kot npr. pritlikvi brini, plazeči sedumi in mulenbekije. Da vse skupaj poživimo lahko uporabimo nekaj cvetočih grmičkov (v predstavljenem primeru smo v ta namen zasadili rozaste medvejke.) Za kontrast pa lahko seveda pridružimo še kak japonski javor ali kaj podobnega. Navadno velja pravilo, da rastline sadimo v lihih številih. Širokolistne rastline je dobro posaditi v ospredje, ozkolistne pa v ozadje. Tako povdarimo globino in ustvarimo občutek, da je projekt večji kot v resnici.
16) STRANKO SEZNANIMO S PEROJEKTOM IN VZDRŽEVANJEM
Po zaključitvi projekta stranko seznanimo z vsemi tehnikalijami. Kje se nahaja črpalka, kakšna je vloga filtrov, kako skrbeti za rastline, kako ravnati ob izbruhu alg, itd. V roku dveh tednov se vrnemo na ponovni pregled delovanja in naše delo podpremo z eno letno garancijo. Preko kontakta smo na voljo za vsa vprašanja, ki se pojavijo skozi različne letne čase in (vkolikor je zaželjeno) strankam nudimo tudi različne vzdrževalne pakete.
Upam, da vam je bil članek v oporo in da je dilema ”Kako narediti ribnik?” vsaj delno odpravljena. Vkolikor potrebujete pomoč pri vgradnji vašega novega eko ribnika nas kontaktirajte! Z veseljem bomo priskočili na pomoč in ustvarili lep projekt, ki se bo brezhibno povezal z okolico vašega doma.