EKO ribnik ob terasi

Ribnik ob terasi. Najboljša izbira prostora za vgradnjo vrtnega eko ribnika! Nedeljska kosila ob žuborenju vode in večerna sprostitev ob opazovanju podvodnega sveta. Zakaj bi ribnik skrivali na odročno mesto, kjer ga ne boste redno videvali? Raje izberite lego, ki bo blizu vašega zunanjega prostora in bo dobro vidna tudi iz notranjosti hiše. Tako je razmišljala tudi stranka iz predmestja Kopra, ki se je odločila za eko ribnik velikosti 2 x 2 metra z 2 metra dolgo strugo s slapovi. Poglejmo, kako smo se lotili projekta na tokratni lokaciji.

Že med prvim obiskom na terenu sem hitro dojel zakaj si stranka želi ureditve kvalitetnega ribnika. Ob terasi na lokaciji s krasnim pogledom sta bila drug ob drugem vkopana dva ribnika. En narejen iz plastičnega kalupa, drugi iz folije polne lukenj. Ni bilo potrebno znanje specialista, da si lahko ugotovil, da zadeva ne deluje kot bi morala. Kot je ponavadi praksa pri takih situacijah sem predlagal ureditev eko ribnika – najkvalitetnejšega sistema za ureditev vrtnih ribnikov. Stranka se je strinjala in določili smo budget ter termin vgradnje.

Vgradnja ribnika

Po izbiri lokacije za ribnik je bilo potrebno določiti prostor za filtrirni sistem. Izbrali smo mehanski filter za ribnik, Skimmer 200 in biološki filter Bioslap 1000. Prvi opravlja nalogo avtomatskega zbiranja plavajočih delcev (kot so npr. suho listje in ostanke košnje) drugi preprečuje nastanek zelene vode na naraven način in vodo bogati s kisikom.

Zapičili smo lopate! Primerno urejen izkop je zelo pomemben korak pri izdelavi vrtnega eko ribnika, saj zagotavlja stabilno osnovo za polaganje vodotesne folije in kamnov. Globino ribnika vedno prilagajamo z urejanjem vodoravnih teras, katere po izkopu še dodatno utrdimo s strojnim ali ročnim utrjevalcem. Maksimalno globino smo spustili na 75 cm, z izkopano zemljo pa uredili brežino za slapove.

Izkopan teren prekrijemo z začitno podlogo, ki zavaruje folijo pred predrtjem. Na tokratni lokaciji je bila zemlja polna manjših kamenčkov zato smo se odločili, da uporabimo kar tri plasti zaščitnega materiala iz netkanega filca.

Sledilo je polaganje folije. Kot vedno, smo tudi za ta projekt uporabili vodotesno membrano izdelano iz EPDM gume, ki velja za najboljši in najobstojnejši material za gradnjo ribnikov.

Spajanje folije z mehanskim filtrom. Za ohranjanje vodotesnosti uporabimo premium silikon za ribnik, ki je odporen na vse vremenske razmere.

Ker se ribnik nahaja v okolici Kopra, kjer morajo trpeti sušna poletja je stranka izrazila žejo, da za ribnik ob terasi uredimo sistem lovljenja deževnice. Na obstoječo folijo je bilo zato potrebno nalepiti dodatni kos, ki povezuje ribnik in mesto kjer s strehe priteče kapnica.

Za spajanje obeh kosov uporabljamo obojestranski lepilni trak za ribnike. Foliji zlepimo in na mesto prekrivanja nalepimo še zaščitni trak, ki preprečuje trganje.

Polaganje kamna. V tem koraku ribnik že začne dobivati svojo pravo podobo. Folijo zavarujemo s prekrivnim slojem geotekstila in začnemo z ustvarjanjem. Vmesni prostor med kamenjem zapolnimo z rečnim prodom in ga stabiliziramo. Po zaključitvi projekta, morajo biti vsi kamni dovolj stabilni za varno hojo v in okoli ribnika.

Izkop osnove za ureditev slapov. Stranka se je odločila za strugo dveh metrov. Na višinskih razliki slabega pol metra smo zastavili 4 slapove, ki prostor polnijo z ravno pravo jakostjo vodne melodije. Kot pri vgradnji ribnika, teren obložimo z zaščitno podlogo in vodotesno EPDM membrano.

Polaganje skal v strugi. Že vidite slapove? V tem koraku med kamni napeljemu tudi cevi za podvodno osvetlitev.

Tako kot pri skimmerju, tudi pri bioslapu folijo pritrdimo s silikonom. Na biološki filter radodarno nanesemo silikon, prislonimo folijo in pričvrstimo preliv biološkega filtra. Bioslap tako služi kot biološki filter in izvir struge ob enem.

Pogled na polaganje kamna iz smeri zunanjega bivalnega prostora. Za ureditev stranic v globokem delu smo izbrali navpično polaganje kamna v rustikalno steno, ki omogoča maksimalno poglobitev v majhnem prostoru.

Da bo ribnik ob terasi zaživel tudi ponoči smo vgradili 4 sijalke za večerni ambient. 2 smo umestili v ribnik in 2 pod slapove v strugi. Z osvetlitvijo praktično dobite 2 ribnika za ceno enega, saj se nočno vzdušje popolnoma razlikuje od dnevnega. Zlasti ga priporočam vsem, ki se iz službe vračate v poznejših urah in tistim, ki radi petkove večere namenjate druženju na terasi.

Prehod rustikalne stene v bolj naraven stil večjih skal ob robu ribnika. Kateri izgled vam bolj odgovarja?

Pogled v skimmer iz zgornje strani. Črpalka se nahaja v zadnjem delu, za mrežo za lovljenje listja in gobo za lovljenje manjših delcev. Za optimalno filtracijo smo pretok razdelili v dve veji. Glavna (desna) oskrbuje biološki filter in slapove, pomožna (leva) pa vodi v sekundarni pritok na drugi strani in skrbi za kroženje vode po celotnem ribniku. Obe cevi sta priklopljeni na razdelilec z ventili, ki omogočajo nastavitev moči pretoka v vsaki cevi.

Za črpalni sistem smo uporabili izjemno varčno črpalko serije EcoWave s pretokom 12.000l/h. Približno 2.000l se steka v sekundarni pritok, ostalo potuje v strugo s slapovi.

Če pogledate podrobno boste na sliki na desni strani opazili konec cevi za sekundarni pritok (označeno s puščico). Na gladini lahko vidimo kako tok poriva vodo proti skimmerju in bioslapu kjer se ta očisti škodljivih organskih spojin kot sta amonijak in nitriti.

Brez strokovnega nadzora seveda ne gre.

Vse električne povezave so skrite v vkopanih ceveh in jaških. V predstavljenem primeru je bilo treba urediti povezave za 4 podvodne luči za večerni ambient in povezavo za črpalni sistem. Med jaškoma je urejena plaža pod katero smo nalepili dodatni kos folije po katerem se zliva deževnica.

Polnitev z vodo in prižig filtrov

Po zaključitvi gradbenih del je sledilo testiranje z vodo. Ribnik smo očistili, ponovno napolnili in zagnali črpalko.

Glavni slap z višino približno 30 cm. Poleg estetike in zvočne terapije v ribniku opravlja tudi pomembno vlogo, ki je ključna za ohranjanje kristalne čistoče. Vodo namreč obogati s kisikom in poskrbi za zdravo okolje tako ribam kot mikroorganizmom.

Pogled na zgornji del potoka z leve strani. Že par centimetrov visok slap je dovolj za lep izgled struge.

Pogled na strugo iz desne strani. V ozadju lahko opazimo okvir biološkega filtra, ki ga bodo sčasoma prerasle vodne rastline.

Izgled celotnega ribnika ob terasi. Skimmer (desna stran ob jašku za elektriko) je pokrit z imitacijo kamna in se enostavno zlije z okolico. Ob skimmer smo na rob ribnika umestili razgledno skalo, s katere je možen pogled v najglobjo točko ribnika. Do nje smo uredili kratko pot iz dveh pohodnih skal.

Klančino za slapove obdaja podporni zid, ki preprečuje erozijo terena. Kup se zasadi s plazečimi rastlinami. Tako nastane krasen skalnjak in dodatek eko ribniku.

Bregove struge smo poživili z sukulentami. Od rastlin v samem ribniku domujejo še močvirska pijavčnica, navadna kalužnica, vodna perunika, japonski kolmež in pritlikavi lokvanj.

Odsev sončnega zahoda v ribniku ob terasi. Si predstavljate koliko lepih trenutkov lahko preživite v takem ambientu?

Ribnik ob terasi – izjava stranke

Orjana Trunkl, lastnica ribnika ob terasi

Ocena: ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

Že nekaj časa sem iskala nekoga, ki zna graditi naravne ribnike in na internetu po naključju našla Aqua life. Urban mi je takoj ponudil možne rešitve pri vgraditvi ribnika v prostor in po končanem delu smo vsi zadovoljni, tako z izgledom kot funkcijo ribnika s slapom. Presenetila me je iznajdljivost pri iskanju rešitev pri sami izgradnji, profesionalnost in resnost . Dobili smo ribnik s slapom, ki nam je povsem polepšal naš bivalni prostor.

KONTAKT:

Želite da podoben projekt uredimo tudi vam? Pošljite nam fotografije lokacije in skupaj bomo ustvarili unikaten motiv za vaš dom ali podjetje. Kontakt.